Kodeks Szkoły
Regulamin szkoły oraz prawa i obowiązki ucznia określa Kodeks Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Praszce.
- POSTANOWIENIA OGÓLNE.
Każdy członek społeczności szkolnej – jako człowiek – bez względu na swój wiek i funkcje w szkole ma prawo do:
- Poszanowania swej godności osobistej, swej odrębności (żądanie tolerancji od innych i zachowanie tolerancyjne wobec innych), swego dobrego imienia oraz własności osobistej ze strony pozostałych.
- Rzetelnej i sprawiedliwej oceny swego zachowania i postępów w nauce lub oceny swej pracy przez przełożonych.
Każdy członek szkolnej społeczności ma obowiązek:
- Poszanowania godności osobistej, dobrego imienia i własności pozostałych osób
- Przestrzegania zasady poszanowania cudzej godności w kontaktach z innymi ludźmi.
- Jeśli ma przyznaną opiekę nad innymi osobami musi dbać o dobro podległych sobie osób i o rzetelną sprawiedliwą ocenę ich zachowania i osiągnięć.
- Nikt nie ma prawa do wykorzystania swej przewagi, wieku, funkcji czy zbiorowości lub siły fizycznej, czy ekonomicznej do naruszania godności i praw innego człowieka, a ewentualna wina musi być udowodniona.
- Każdy członek szkolnej społeczności odpowiada za szkody uczynione drugiemu człowiekowi.
- PRAWA UCZNIÓW
UCZNIOWIE MAJĄ PRAWO DO:
- Znajomości celu lekcji oraz swoich zadań lekcyjnych oraz do jasnego i zrozumiałego dla nich przekazu treści.
- Zadawania pytań nauczycielowi w przypadku natrafienia na trudności w toku lekcji.
- Poinformowania i znajomości co do kryteriów, wymagań na poszczególne oceny i zasad jakie stosuje przy ocenianiu każdy nauczyciel.
- Sprawiedliwości i jawności w ocenianiu.
- Zgłoszenia chęci poprawienia oceny i uwzględnienia tej prośby przez nauczyciela w uwzględnionym przez niego terminie zgodnie z zasadami WSO oraz Przedmiotowych Systemów Oceniania.
- Każdy uczeń ma prawo do tzw. „dnia numeru wolnego”, w którym to dniu nauczyciele nie odpytują go i nie wystawiają ocen. W każdym dniu wicedyrektor losuje jeden numer. Uczeń, który ma taki sam numer (we wszystkich klasach) w dzienniku lekcyjnym nie jest tego dnia pytany. Zwolniony jest również z niezapowiedzianych sprawdzianów.
- Znać zakres materiału przewidzianego do kontroli, wymagania jakim będą musieli sprostać.
- Najwyżej dwóch sprawdzianów typu „praca klasowa” (zaplanowanych na całą lekcję) w ciągu jednego dnia.
- Do określenia przez nauczyciela terminu sprawdzianu przynajmniej z tygodniowym wyprzedzeniem.
- Do otrzymania oceny zachowania zgodnie z zasadami określonymi w Statucie Szkoły.
- W dniu 21 marca (Dzień Wiosny) uczniowie mają prawo zorganizować wraz z wychowawcami klas całodzienne wyjście z klasy poza szkołę w celach rekraacyjnych. Wymaga to jednak zwykłej procedury zgłoszenia imprezy przez „kartę wycieczki uczniowskiej” – na minimum trzy dni przed planowanym terminem. Inne wyjścia niezapowiedziane lub wagary są traktowane jak ucieczka, a jej uczestnicy mają absencję nieusprawiedliwioną.
- Uczniowie w dniu 1 kwietnia (prima aprilis) mają prawo do robienia „psikusów” w dobrym tonie. Dzień ten traktowany jest jako święto samorządności uczniów. Samorząd organizuje różnorodne imprezy rozrywkowe na terenie szkoły. Jest to dzień radości, humoru i dowcipu. Nauczyciele proszeni są o wyrozumiałość. Jednak nie są tolerowane w tym dniu jakiekolwiek wyjścia poza teren szkoły.
- W miesiącu czerwcu szkolny klub sportowy przy pomocy nauczycieli wychowania fizycznego organizuje dzień sportu szkolnego. Odbywają się wówczas finały wszelkich szkolnych rozgrywek, turniejów sportowych i sprawnościowych.
- Uczniowie mają pełne prawo do samorządności uczniowskiej, a w szczególności:
- wyłaniania w demokratycznych wyborach swej reprezentacji w postaci Samorządu Uczniowskiego i samorządów klasowych,
- opracowania i uchwalania ordynacji wyborczej, organizacji, składu i regulaminu działania samorządu (regulamin nie może być sprzeczny ze Statutem Szkoły),
- wybierania spośród grona pedagogicznego opiekunów samorządu,
- otrzymania do dyspozycji samorządu pomieszczenia, w którym mogą pracować i przebywać członkowie samorządu i jego sekcji,
- Samorząd Szkolny może przedstawiać Radzie Pedagogicznej oraz dyrektorowi wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkolnych, a w szczególności dotyczących realizacji podstawowych praw uczniów jak:
- prawo do zapoznania się z programem nauczania, jego treścią, celami, wymaganiami.
- prawo do jawnej, umotywowanej oceny
- prawo do organizacji życia szkolnego, umożliwiające zachowanie właściwych proporcji między wysiłkiem szkolnym, a możliwością rozwijania i zaspokajania własnych dążeń i zainteresowań.
- prawo redagowania i wydawania gazetki szkolnej.
- prawo organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi w porozumieniu z opiekunami i dyrektorem.
- wnioskowania w sprawach nagradzania, wyróżniania i karania uczniów
- wydawania opinii o uczniu w związku z procedurą skreślania go z listy uczniów.
- Uczniowie będący w trudnych warunkach materialnych mogą ubiegać się o zapomogę pod warunkiem, że posiadają pozytywne wyniki w nauce.
- Uczniowie mający trudności w opanowaniu wiedzy maja prawo zwrócić się do nauczyciela przedmiotu, wychowawcy lub kolegów z prośbą o wyjaśnienie niezrozumiałych partii materiału.
- Uczniowie wyróżniający się w nauce i pracy na rzecz szkoły i środowiska mają prawo do wyróżnień i nagród. Nagrody przyznaje Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców, dyrektor szkoły.
Stosowane są następujące formy wyróżnień i nagród:
– pochwała wychowawcy klasowego
– pochwała dyrektora szkoły
– list pochwalny do rodziców ucznia
– nagroda książkowa
– nagroda rzeczowa
– nagroda w postaci dofinansowania wycieczki szkolnej.
– formą szczególnej nagrody jest prawo do noszenia specjalnego identyfiaktora „VIP”. Przysługuje on osobie, która wygrała rywalizację w olimpiadach, konkursach, zawodach na szczeblu powiatowym i wyższym. Wzór identyfikatora jest opracowany przez Zespół Kierowniczy szkoły. Prawo do jego noszenia przysługuje tylko w roku szkolnym, w którym uczeń odniósł w/w sukces. - Uczeń ma prawo do zdawania egzaminu maturalnego. poza szkołą macierzystą zgodnie z przepisami i procedurami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w tym zakresie.
- Uczeń może swoje myśli i opinie opisywać w specjalnie do tego celu wydzielonym miejscu szkoły tzw. HYDE PARK. Obowiązuje zasada nienaruszania godności innych.
- OBOWIĄZKI UCZNIÓW
UCZNIOWIE MAJĄ OBOWIAZEK:
- Noszenia identyfikatora według obowiązującego w szkole wzoru w miejscu widocznym w czasie całego pobytu na terenie szkoły. Obowiązkiem ucznia jest szanowanie identyfikatora, a w przypadku jego zniszczenia lub zagubienia uzyskanie nowego w sekretariacie szkoły.
Obowiązkiem ucznia nie posiadającego identyfikatora w danym dniu jest uzyskanie rezerwowego egzemplarza w sekretariacie szkoły oraz jego zwrot w tym samym dniu po zajęciach lekcyjnych. - Odnoszenia się z pełnym szacunkiem do nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców, swoich kolegów na terenie szkoły i poza nią.
- Brać aktywny udział w lekcji, przestrzegać regulaminów pracowni zasad i porządku w czasie lekcji, uzupełniać braki wynikające z absencji.
- Starannego wykonywania pracy domowej.
- Kształtowania nawyku wykonywania pracy domowej w tym dniu, w którym została zadana.
- Rozwijania samokształcenia i doskonalenia się.
- Starannego prowadzenia zeszytu przedmiotowego zgodnie z wymaganiami nauczyciela.
- Wykonywania poleceń nauczycieli prowadzących dotyczących procesu nauczania i wychowania w szkole.
- Systematycznego przygotowywania się do zajęć lekcyjnych.
- Uczestnictwa we wszystkich formach sprawdzania wiadomości.
- Udział we wszystkich uroczystościach klasowych i szkolnych.
- Respektowania uchwał i programów swojego samorządu.
- Odwoływaniu samorządu, który nie spełnia oczekiwań społeczności uczniowskiej.
- Nie wolno uczniowi naruszać godności osobistej i dobrego imienia innych ludzi.
- Dbać o dobre imię swojej szkoły.
- Dbać o sprzęt szkolny, czystość, ład i estetykę w pracowniach i innych pomieszczeniach oraz terenie wokół obiektów ZSP.
- Noszenia obuwia zmiennego na terenie szkoły oraz obuwia sportowego i stroju na zajęciach wychowania fizycznego. Obuwie zmienne i sportowe jest ujednolicone – obowiązkowe trampki lub tenisówki (but na gumowej białej podeszwie o płóciennym pokryciu, sznurowany).
- Reprezentowania szkoły w olimpiadach i zawodach sportowych itp.
- Starannego wypełniania obowiązków dyżurnego zgodnie z regulaminem dyżurów.
- Zgłaszania wszelkich przypadków dewastacji mienia szkolnego wychowawcy klasy lub dyrekcji szkoły.
- Zdejmowania wszelkich kolczyków, ozdób lub innych przedmiotów stwarzających zagrożenie na zajęciach w-f, laboratoriach i zajęciach warsztatowych.
- Noszenia ubioru ochronnego na zajęciach warsztatowych.
- Przestrzegania ustawy o zakazie palenia tytoniu w miejscach publicznych wraz z jej konsekwencjami cywilno-prawnymi. Dotyczy to wszystkich obiektów szkoły i jej terenu.
- Uczniowie mają obowiązek wyłączania telefonów komórkowych i innych technicznych środków łączności w czasie zajęć lekcyjnych.
- POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Za nieprzestrzeganie przez ucznia obowiązków wynikających ze Statutu Szkoły, regulaminu szkoły, regulaminu Samorządu Uczniowskiego i pozostałych oraz zasad współżycia społecznego stosownie do wykroczenia podlega karze:
– upomnienia wychowawcy klasy
– nagany wychowawcy klasy
– nagany dyrektora szkoły
– nagany dyrektora szkoły z ostrzeżeniem
– usunięcia ze szkoły. (szczegółowo opisane w pkt 4)
Stosuje się zasadę jednej kary za jedno przewinienie oraz stopniowania kar.
Od wymierzonej kary uczeń może odwołać się pisemnie do dyrektora szkoły.
W przypadkach drastycznych, dyrektor szkoły może odejść od zasady stopniowania kar i zastosować karę adekwatną do przewinienia.
Przez przypadki drastyczne należy rozumieć między innymi:
– naruszenie godności i dobrego imienia innych,
– ograniczenie wolności osobistej innych
– kradzież
– pobicie
– wymuszenie
– Fałszowanie dokumentów szkolnych ( w tym podkładanie prac klasowych)
– wulgaryzm w słowach, zachowaniu się wobec członków społeczności szkoły
– czyny nie wymienione wyżej, których waga i wymowa społeczna wymaga reakcji karnej. - Za godziny nieusprawiedliwione w semestrze szkoła stosuje kary zgodnie z zasadą stopniowania kar. Wnioskowanie do Rady Pedagogicznej w sprawie kar za godziny nieusprawiedliwione leży w kompetencjach wychowawcy klasy danego ucznia.
- Uczeń zostaje zawieszony w czynnościach ucznia decyzją dyrektora szkoły. Zawieszenie pozbawia ucznia statutowych praw, nie zwalniając go z obowiązków ucznia.
Zawieszenie ucznia należy traktować jako okres przejściowy do podjęcia decyzji Rady Pedagogicznej o dalszych losach ucznia. Zawieszenie samo w sobie nie jest formą kary ani jej kolejnym stopniem
Zawieszenie ucznia następuje:
– na czas prowadzenia postępowania wyjaśniającego, przygotowawczego lub karnego o czym decyduje dyrektor szkoły
– dłuższej, nie wyjaśnionej nieobecności w szkole (przekraczającej 50% czasu obowiązkowych zajęć w semestrze
– rażącego naruszenia zasad zachowania się w szkole i środowisku. Należy tu rozumieć czyny takie jak: kradzież, pobicie, wymuszenie, wulgaryzm, naruszanie godności innych oraz czyny wymienione w pkt.1 tego rozdziału. - Uczeń zostaje skreślony z listy uczniów decyzją dyrektora szkoły na podstawie uchwały Rady Pedagogicznej w następujących przypadkach:
– otrzymania sądowego wyroku pozbawienia wolności
– braku zmiany w postępowaniu po otrzymaniu najwyższej kary porządkowej
– handel narkotykami, ich używanie lub posiadanie na terenie szkoły
– akty pobicia, wymuszenia
– kradzież i inne przestępstwa ścigane z mocy prawa
– picie lub posiadanie każdego napoju alkoholowego na terenie szkoły (w tym piwa)
– wulgarne zachowanie w stosunku do nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów
– akty sabotażowe wobec szkoły, w tym fałszywe alarmy bombowe. - Decyzję o skreśleniu z listy uczniów otrzymuje uczeń i jego rodzice na piśmie z pełnym uzasadnieniem. Powinna ona również zawierać adnotację o sposobie ewentualnego odwołania się do organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą. Po spełnieniu przedstawionych wyżej wymogów skreślenia z listy uczniów dokonuje dyrektor szkoły poprzez zarządzenie w Książce Zarządzeń Dyrektora. Wydanie decyzji jest każdorazowo odnotowane w rejestrze decyzji dyrektora szkoły.
- W przypadku gdy czynów wymienionych w pkt.4 dopuściła się osoba niepełnoletnia, zamiast skreślenia zostaje ona przeniesiona do innej szkoły tego samego typu w obrębie powiatu Olesno. Procedura formalna jest tu taka sama jak w przypadku skreślania ucznia. Przeniesienia dokonuje się na mocy porozumienia między dyrektorami szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Olesno. Od decyzji o przeniesieniu nie przysługuje odwołanie.
- Kodeks Szkoły podlega stałej weryfikacji już po jego wdrożeniu. Mają one na celu dostosowywanie go do zmieniających się przepisów, oczekiwań rodziców i środowiska szkolnego. Każda zmiana Kodeksu wymaga ostatecznego zatwierdzenia przez Radę Pedagogiczną. Zmiana Kodeksu może być wprowadzana jedynie z początkiem nowego roku szkolnego, lub na bieżąco w przypadku zmian w rozporządzeniu regulującym definiowane kodeksem kwestie.
Każda zmiana w Kodeksie Szkoły wiąże się z nowelizacją Statutu Szkoły.