DORADZTWO ZAWODOWE

Gdy kończysz szkołę określonego szczebla, musisz podjąć ważną życiowo decyzję – co dalej?

Po szkole podstawowej decyzję za Ciebie podejmują rodzice, ale dotyczy ona w zasadzie miejsca dalszego kształcenia, bo zawsze będzie to gimnazjum. Tam możesz się spotkać z szerszą lub węższą ofertą zajęć dodatkowych wpływających już na tym etapie na Twoją dalszą karierę zawodową.

Kolejne etapy edukacyjne musisz wybierać tak, aby przygotować się do dorosłego życia i pracy w określonym zawodzie. Aby w tym momencie podjąć dobre decyzje, warto poprosić kogoś o radę. Pierwszym Twoim doradcą będzie zapewne rodzic, który zna Cię doskonale i wie, co byłoby dla Ciebie najlepsze. Jednak wielokrotnie również rodzice mają wątpliwości, albo ich plany nie są Twoimi planami. Co wtedy?

Warto w takiej sytuacji zwrócić się do fachowca, czyli doradcy zawodowego, który dysponuje wiedzą i narzędziami niezbędnymi do tego, aby pokazać Ci czym możesz zajmować się w przyszłości. Pamiętaj jednak, że decyzję podejmiesz Ty sam.

Doradca zawodowy może pomóc Ci

1)      poznać samego siebie – swoje zainteresowania, predyspozycje, umiejętności, cechy osobiste i możliwości fizyczne;

2)      poznać świat zawodów;

3)      zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół średnich (w gimnazjum) i uczelni wyższych (w szkole ponadgimnazjalnej);

4)      dowiedzieć się jak wygląda rynek pracy.

Jeśli potrzebujesz jakiejkolwiek porady z zakresu lub po prostu chcesz się dowiedzieć więcej, porozmawiać o swojej karierze zawodowej, rozwiać swoje wątpliwości dotyczące podjętych decyzji – zapraszam na spotkania indywidualne.

Od kilku lat w naszej szkole pełnię funkcję doradcy zawodowego i spotykam się z młodzieżą na zajęciach grupowych. Wyjeżdżamy też na wycieczki pozwalające poszerzyć wiedzę o rynku edukacyjnym (targi edukacyjne, Salon Maturzysty).

Na swoje poniedziałkowe dyżury zapraszam uczniów ze Sportowej, ale jestem otwarta również na spotkania z gimnazjalistami i ich rodzicami. Warto tylko wcześniej się umówić, aby mieć zapewniony swobodny kontakt w wygodnym dla Ciebie czasie.

Zapraszam do pokoju 37a – Zofia Gońda-Ciupa.

e-mail: zciupa@zsp.praszka.pl